Internet to nieograniczone źródło wiedzy, z której można korzystać w każdym miejscu i czasie. W sieci młodzież znajduje wiedzę i rozrywkę, zawiera nowe znajomości. Niestety Internet niesie ze sobą wiele zagrożeń. Młodzież może się również, zetknąć z oszustami internetowymi, być narażona na nielegalne treści.

Nieumiejętne i nieodpowiedzialne korzystanie z zasobów Internetu może mieć dla młodzieży przykre, czasem nieodwracalne konsekwencje. Warunkiem bezpieczeństwa w sieci jest krytyczne i selektywne dobieranie proponowanych na stronach www treści.

Aby ustrzec młodzież od tych zagrożeń przedstawiamy 15 zasad korzystania z Internetu:

  1. Nigdy nie podawaj w Internecie swoich prawdziwych danych osobowych. Posługuj się pseudonimem internetowym. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych oznacza utratę kontroli nad tym, co się z nimi potem dzieje. Mogą być one wykorzystywane do oferowania towarów i usług, ale też np. do kradzieży tożsamości i wyłudzania kredytów. Dlatego podawanie niektórych swoich danych, np. numeru PESEL, adresu domowego jest bardzo niebezpieczne.
  1. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć i filmów. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią. Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas.
  1. Unikaj wchodzenia w nieznane linki. Niektóre maile są fałszywe. Hackerzy podszywają się pod zaufanego nadawcę, a ich celem jest przechwycenie Twoich osobistych danych lub nakłonienie do wykonania czynności, których nie zamierzałeś. Sfałszowane maile na pierwszy rzut oka wyglądają jakby pochodziły od znanych instytucji lub Twoich znajomych.
  1. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych. Rejestrując się na różnego rodzaju portalach społecznościowych decydujemy się na udostępnianie swoich danych osobowych. Akceptując regulamin danego serwisu, wyrażamy zgodę na przetwarzanie tych danych. Warto jednak zwrócić uwagę na politykę prywatności i kwestie bezpieczeństwa, aby nasze dane nie zostały wykorzystane w złym celu.
  1. Czytaj uważnie regulaminy. Niefrasobliwość internautów to zjawisko powszechne. Nie wszyscy traktują to medium poważnie, uznając, że anonimowość pozwala na więcej. Większość osób nie czyta regulaminów i je akceptuje nie wiedząc, czym to może grozić.
  1. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL. Certyfikaty SSL są narzędziem zapewniającym ochronę witryn internetowych, a także gwarantem zachowania poufności danych przesyłanych drogą elektroniczną. Pełne bezpieczeństwo jest efektem zastosowania szyfrowania komunikacji pomiędzy komputerami.

7.Konieczne jest korzystanie z oprogramowania antywirusowego. Jeszcze niedawno antywirusy były jedynie zalecane do użytku, stanowiły pomocny dodatek. Dziś komputer bez jakiegokolwiek zabezpieczenia jest praktycznie nie do użytku. Ochrona przed zagrożeniami jest już zdecydowanie obowiązkowa dla każdego.

  1. Internet to skarbnica danych, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz są prawdziwe.
  1. Uważaj na pliki, które pobierasz w sieci. Za każdym razem, gdy plik jest pobierany, istnieje niewielkie ryzyko, że zawiera on wirusa lub program mogący uszkodzić komputer lub pliki zapisane na dysku.

10.Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.

11.Stosuj skomplikowane, trudne do odgadnięcia hasła i nie podawaj ich nikomu. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu.

12.Nie odpowiadaj na wulgarne i niepokojące wiadomości. Nigdy nie masz pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Pamiętaj, że nieznajome osoby, które kontaktują się z tobą przez komunikator, czat, e-mail, portal społecznościowy czy inną aplikację mogą mieć wobec ciebie złe intencje. W przypadku znajomości z sieci warto zachować szczególną ostrożność.

13.Rozmawiaj z rodzicami o zawartości i propozycjach z Internetu. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją.

14.Szanuj innych użytkowników Internetu. Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.

15.Nie spędzaj całego swojego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit. Pamiętaj, że Internet może być groźnym źródłem uzależnienia, porównywalnym z chorobą alkoholową czy narkotykową. Uzależnienie od Internetu to choroba! Staraj się zachować umiar w korzystaniu z Sieci czy graniu w gry komputerowe.